Viduje (įėjimas-kas 15 min.) ekspozicija prasidėjo nuo rūbinės. Tai jau sako, kad užimamas plotas yra didelis. Pirmoji ekspozicijos dalis pristatė karališkųjų karietų istoriją.
Barokas- visas gyvenimas yra teatras. Rūmų pristatymai, karūnavimas, kėlimasis ir gulimasis miegoti, miestų lankymas, laidotuvės, triumfo eisenos....Karališkoji šeima-kaip ant delno, visų matoma. Iškilmingų ceremonijų ašis- 6 žirgų traukiamos karietos. Karieta-kaip sosto atitikmuo, meno kūrinys. Parodoje buvo galima pamatyti karietų fragmentus, kurios priklausė Jonui Sobieskiui ir jo žmonai Marijai Kazimierai (su kuria susilaikė 13 vaikų, daug mirę vaikystėje). Po karaliaus mirties inventoriuje buvo 8 karališkosios karietos, kurias paveldėjo jo vaikai. Dalis jų nukeliavo į Olavą, kur 1741 metais jas kaip karo grobį pasiėmė Prūsija. Tuomet karietos buvo išardytos ir jų dalys naudotos protestantų bažnyčioms dekoruoti. Parodoje galima pamatyti karietų atkuriamuosius darbus.
Kita ne mažiau įdomi parodos dalis skirta portretams. Kiek pastebėjau, Onos Jogailaitės portretas kabo beveik visuose mano aplankytose vietose.
Ona Jogailaitė. Šaltinis: http://lt.wikipedia.org/wiki/Ona_Jogailaitė |
Marija Leščinska, dailininkas Jean-Marc Nettier. Kopija Wilanow rūmuose, originalas-Versalyje. Marija Leščinska buvo Liudviko XV žmona. Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/Marie_Leszczy%C5%84ska |
Dabar įkelsiu nuotraukas su rūmų išorės interjerais ir sodais:
Vartai į rūmus. |
Skulptūra virš vartų. |
Vartus saugo ir lokys. |
Figūra virš įėjimo. |
Sodai:
Sode dar yra fontanai, bet dauguma jau išjungti. Gal ir gerai, nes tos prabangos ir grožio dozės man užteko iki ašarų ir taip. Daugumoje vaikščiojau po prancūziškojo stiliaus parką, nes angliškojo stiliaus nemažai mačiau Lazienki parke. Be to, bent porą valandų jau buvau praleidusi pačiuose rūmuose, todėl nelabai ir benorėjau klaidžioti. Iš įdomesnių faktų, Jonas Sobieskis mėgo sodininkauti. Manoma, kad tai jo dėka bulvės pradėtos auginti Lenkijoje. Sakoma, kad jis atsiuntė jų pabandymui pasodinti 1683 metais iš savo ekspedicijos Vienoje.
Detaliau susipažinti su rūmų kolekcijomis ir pasiruošti apsilankymui galima apsilankius jų internetiniame tinklalapyje: http://wilanow-palac.pl/ Rekomenduočiau pasiimti ir audio gidą.
Su meile,
Kūtvėla Barokaitė
2 komentarai:
AČIŪ už informatyvų pasidalinimą įspūdžiais!
@Žaneta: malonu, kad skaitote.
Rašyti komentarą