Išvažiavome apie 10.30 ryte, tvyrant dideliam rūkui. Paskui vakare jau skaičiau internete, kad Vilniaus oro uoste trys lėktuvai negalėjo nusileisti dėl rūko. Medidinkų pilies atidarymo po atstatymo šventėje esu dalyvavusi ir tai aprašiusi, bet visgi man ji patinka. Buvo gera proga patikslinti jų darbo laiką ir kiek nusiminti, nes ne sezono metu į apžvalgos aikštelę ir balkonus (wow, atradimas!) nėra einama. Kita vertus, ką ten tokiame rūke būtume matę. Bet pati pilis labai ir labai ir tiesiog labai be galo geras dalykas. Ir rūke jinai geriau atrodo negu ne rūke.
Medininkų pilis rūke. |
Prie Medininkų pilies yra trys automobilių stovėjimo aikštelės. Mes netalentingai sugebėjome pasistatyti prie bažnyčios. Kadangi sekmadienis, ir pamaldos lenkų kalba, mašinų suvažiavo tiek, kad toje aikštelėje tapo ankšta. Mūsų mašina buvo galutinai užstatyta, todėl teko poteriauti aplink pilį, kol pamaldos ta keista kalba su daug priebalsių baigėsi. Paskui, kadangi veiksmas vyksta automobiliu, pasiūlėme pakeliui užkabinti ir Medininkų memorialą. Prie pasienio zonos automobiliai ir furos jau dėliojasi trimis eilėmis, pakelės apdergtos ir apšiukšlintos.Jeigu koks diplomatas sumanytų netikėtai atvažiuoti iki šio memorialo, gėda neišpasakyta.
Medininkų muitinės vagonėlis, kuriame įvyko tragedija 1991 metų liepą. |
Memorialas žuvusiems pareigūnams. |
Toliau sustojame ir vienu kartu paimame dvi aukščiausias Lietuvos kalvas su aukščiausiais taškais Lietuvoje virš jūros lygio: Juozapinę ir Aukštoją. Juozapinės kalva yra 293, 6m virš jūros lygio, o Aukštojas yra 293,84m virš jūros lygio. Kažkaip internete aprašymuose nerandu išskirta konkrečiai, abudu objektai vadinami tai kalnu, tai kalva, net ir tame pačiame straipsnyje. Tai taip ir neaišku, ar Aukštojas yra aukščiausias Lietuvos kalnas ar tik aukščiausia Lietuvos kalva. O gal čia vienas ir tas pats? Abudu objektai išsidėstę netoli vienas kito, yra informaciniai stendai ir rodyklės, nors tiesiausia yra, deja, per ūkininko laukus. Kažin, ar jis labai džiaugiasi geografų atradimu. Bet mes galime didžiuotis, kad pirmoji moteris įkopusi į Everestą, japonė Junko Tabei, yra kopusi ir Lietuvoje. Everestas jai pakluso 1975 metais. Bet tuom viskas nesibaigė- iki 1992 moteriškė įkopė į "Septynias Viršukalnes"- aukščiausius septynių kontinentų kalnus (įskaitant Rusijoje Elbrusą ir Tanzanijoje Kilimandžarą). Į tuometinį aukščiausią mūsų kalną/kalvą Aukštoją Junko Tabei įkopė 2007 metais. Daugiau informacijos: http://www.junko-tabei.jp/profile/index-e.html
Juozapinė:
Aukštojas:
Apžvalgos aikštelė. |
2012 metų lapkričio 25d. Elė (Kūtvėla) įkopė į aukščiausią Lietuvoje tašką virš jūros lygio. |
Aukuras. |
Nuo apžvalgos aikštelės giedrą dieną matytųsi ir Juozapinė. |
Toliau važiuojame link paskutinio taško mūsų šios dienos ekskursijoje-Paulavos (Pavlovo) respublikos. Esu apie ją skaičiusi, nes jos įkūrėjo giminei priklausė namas senamiestyje, pro kur vedu eksksursijas. Taigi, judame link Turgelių.
Turgelių bažnyčia. |
Turgelių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia yra apie 18 km nuo Šalčininkų.Istoristinio stiliaus, neobaroko bruožų turinti bažnyčia pamaldas laiko, jeigu tikėti Wikipedia, tik lenkų kalba. Tai paaiškina ir įvairius skelbimus aplink tik lenkų kalba. Deja :-( Bet "Viešpatie, arčiau tavęs" vargonais pagrojo sąžiningai. Reikia pripažinti, kad jeigu koks niekdarys ką blogo yra sumanęs, išgirdęs miestelyje skambant šią melodiją gal susilaikys?
O jeigu Jūs galvojate, kad laikas bėga ir nieko nespėjate, tai ką jau sakyti šio miestelio žmonėms, kurių laikas bėga va taip (sekite minutinę rodyklę):
Netoliese esančiose kapinėse yra labai graži rotundinė koplyčia ir yra palaidotas vienas iš VU rektorių, Malevskis.
VU rektoriaus Malevskio antkapis. |
Paulavos (Pavlovo) respublikos įkūrėjas buvo Povilas Ksaveras Bžostovskis (kalbininkai dabar gal treptels koja, mostels ranka, sužaibuos akimis ir lieps sakyti Bžostauskas) g. 1739-m.1827. Jis buvo "Turgelių parapijos klebonas, mokslo mylėtojas, literatas, vertėjas, filantropas ir nacionalinio meno mecenatas, rašytojas. Didžiosios Kunigaikštystės referendorius, Stanislovo Augusto laikų Respublikos epochos valstiečių santykių reformatorius, nuolatinių studijų ir akademinių konsultacijų valstiečiams pradininkas, mokyklos valstiečių vaikams steigėjas, Pavlovo Respublikos įkūrėjas". Tai bent biografija, ką? Daugiau apie šią unikalią respubliką galite pasiskaityti čia: Pavlovo respublikos lobiai.
Kas nerealiai pritrenkė ir sužavėjo, tai tvirta ir kol kas nematoma tvarkanti ranka. Dvaro griuvėsiai nebeskęsta šabakštynuose, yra privažiavimas transportui, WC (kol kas užrakinti), šiukšliadėžė, informaciniai stendai. Pagarbiai lenkiu galvą žmonėms, čia gerą darbą padariusiems, ir labai norėčiau juos pagarsinti, taigi, atsiliepkite.
Dvaro pastatai (ratinė, oficina) dešiniau, pats gyvenamasis namas toliau ir kairiau. |
Ledainės pastatas. Žiemą iš ežero nešdavo ledą, kad produktai negestų. Toks šaldytuvas, tik didelis. |
Šiukšliadėžė, mašinų stovėjimo aikštelė, WC. |
Kitoje kelio pusėje yra koplytėlė ir buvusių dvaro vartų fragmentai. Deja, ten jau neapšienauta, stendų nėra, šiukšlina baisiai-turbūt žemės savininkas kitas? Nors tie vartų likučiai yra nuostabiai gražūs, gaila, jeigu sunyks.
Koplyčia:
Kristus, tik kryžiaus jau nebėra. |
Vartų likučiai:
Jau temo, todėl su blykste ir be blykstės kankinausi, bandydama įamžinti mirštantį šių vartų grožį.
Pakeliui matėsi tarpmiestinio susisiekimo stotelės autobusams, galbūt yra susisiekimas su Vilniumi.
Su meile,
Kūtvėla
P.S. Kultūros paveldo departamento žiniomis, Paulavos respublikos tvarkymo darbus atliko Šalčininkų rajono savivaldybės administracija įgyvendus projektą „Šalčininkų rajono kultūros paveldo objekto Pavlovo Respublikos komplekso pritaikymas turizmo ir rekreacijos reikmėms“, projektas buvo finansuotas ES struktūrinių fondų lėšomis.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą