Nemokami muziejai. Kartą per savaitę žymiausi Lenkijos sostinės muziejai yra nemokamai lankomi. Kai kuriuose bilietus reikia pasiimti labai anksti, nes jų tiesiog gali nelikti. Štai gražieji Wilanow rūmai sekmadieniais lankomi nemokamai. Bilietų kasa atsidaro 10.20, bet eilėje jau stovėjome 09.45. Nors mes turėjome Warsaw Pass, kuris leidžia eiti be eilės, šiandien pabūgome taikyti šią privilegiją, nes minia mus būtų sutrypusi į miltus. Kasa atsidarė lygiai 10.20 ir turistai pajudėjo. Mūsų bilietas buvo įeiti 11.00, įleidimas kas penkiolika minučių. Patys rūmai lankomi nemokamai, bet už sodus reikia mokėti (5 PLN). Taigi, atėję kokią 15.00 galite nebeįeiti į muziejų, nes tiesiog nebebus bilietų; dėl galimybės susimokėti už apsilankymą nesiteiravome.
Wilanow rūmai Varšuvoje. |
Wilanow rūmų sodai. |
Apželdinimas tautinės vėliavos spalvomis ir visur plevėsuojančios Lenkijos valstybinės vėliavos. Visur, kur tik įmanoma, iškeltos Lenkijos vėliavos, o miestą puošiantys apželdinimai parinkti iš tautinės vėliavos spalvas atitinkančių gėlių. Taip apspangusi buvau, tai nė nenufotografavau.
"Varšuva vis dar gedi",- sakoma ne vienoje knygoje apie Antrąjį pasaulinį karą. Labai daug prižiūrimų paminklų. Čia mes galėtume pasivogti idėją ir apipavidalinti Žaliojo tilto skulptūras taip, kad būtų aišku, kaip prierusobuvogeriau buvo.
Fašistų aukoms atminti. |
Katynė-negyjanti žaizda. |
Vaikams, kovojusiems už laisvę ir žuvusiems per karą, atminti. |
Naktiniai autobusai. Mes atvažiavome į Varšuvą pusę dvylikos nakties, bet tai nesudarė mums sunkumų, nes iš anksto buvau internete susiradusi informaciją apie naktinius autobusus. Tik juos reikia dar ranka stabdyti, nes keleivių nedaug, ir, jeigu niekas neišlipa, autobusas gali ir nesustoti. Naktiniai autobusai kurusoja kas pusvalandį. Dideli, erdvūs, patogūs, su išsamiais stotelių tablo; kai kurie turi bilietų automatus salone. O pas mus vis modernizuoja, modernizuoja kažką, o 43-čio maršruto autobusai iki šiol kaip grabai ant ratų iš Indijos labdaros gauti važinėja.
Varšuvos centrinė stotis. Ji gali būti pavyzdžiu, kaip turi būti organizuojamas darbas ir paslaugos. Mūsų Vilniaus autobusų ir geležinkelio stotys yra morališkai atgyvenusios, ir net mokami tualetai su normaliais unitazais to nepakeis. Kalbant apie tualetus, centrinėje Vrašuvos stotyje jie mokami (2,50 PLN), yra pinigų pasmulkinimo aparatai, parduodamos įvairios higienos priemonės (tamponai, prezervatyvai, popierinės nosinės, etc, etc.), yra patalpa vaikui pervystyti. Bilietus galima nusipirkti ne tik kasose, bet ir bilietų automatuose-o mūsų geležinkelio stotis tik sapalioja apie tai, bet niekas nejuda ("Geležinkelio stotyje ir oro uoste numatoma įrengti bilietų pardavimo automatus, bet užtrukus jų įrengimui, keleiviai bilietus galės įsigyti visose geležinkelių stotyse ir traukinyje iš konduktoriaus."- Alfa.lt, 2008-09-18).Yra bankomatų, bene kiaurą parą veikiančių valgymo įstaigų, šalia labai patogiai išdėstyti viešojo transporto autobusų sustojimai. Liftai, eskalatoriai, laukiamoji salė (tiesa, kiek nepatogi, ir apsauga budri), bagažo saugojimo kameros, informacija apie traukinius lenkų, anglų, rusų ir vokiečių kabomis. Švaru, saugu, tvarkinga. O mūsų pelėsiais apaugusio paveldo nė pirštu negalima paliesti.
Kariuomenė, kuria galima didžiuotis. Kodėl ir mes negalime padaryti tokių plakatų? Kodėl bijome iškelti trisplaves? Ar mums nėra kam Amžinosios Ugnies uždegti-maža partizanų žuvo? Žinoma, baisu gi įžeisti "mažumos jausmus", nes tie verkdami bėgs skųstis Briuseliui arba Peliutkinui. O lenkai, va,- nebijo.
Always present-when friends need to be protected from danger. |
Always present-despite hardship and tiredness. |
Amžinoji Ugnis. Tame tarpe-ir žuvusiems prie Griunvaldo. |
Su meile,
Kūtvėla Baisinacionalistaitė
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą